14. 9. 2017

Zastupitelstvo hlavního města dnes odmítlo návrh klubu Trojkoalice, který by umožnil stanovit podrobné podmínky pro výstavbu u Masarykova nádraží. Město tak zahodilo mimořádnou příležitost ovlivnit kvalitu budoucí čtvrti v této extrémně citlivé lokalitě.

Transformace nevyužitých pozemků mezi ulicí Na Florenci a nádražím je obrovskou příležitostí a v tuto chvíli hrozí, že vznikne monofunkční kancelářský blok s jednotvárnou architekturou.

„Lokalita rozhodně proměnu potřebuje, ale není to jistě tak, že každá výstavba je automaticky dobrá. Navrhli jsme zastupitelům doplnit smlouvu s investorem o závazné podmínky ve věci urbanistické kvality projektu. Chtěli jsme výškovou regulaci, záruky, že nevzniknou jen kanceláře, vznik parku a opatření proti tomu, aby celá čtvrť měla jednotný monotónní výraz. Navrhli jsme také záruky pro to, aby rezidenti mohli v nočních hodinách parkovat v podzemních garážích, které developer postaví. Zastupitelé to ale odmítli,“ říká Petra Kolínská, radní pro územní rozvoj (Zelení/Trojkoalice)

Podle Kolínské navíc hrozí, že smlouva se stane precedentem pro další spolupráci města s developery. Zástupci veřejnosti by v takových vyjednáváních přitom měli hrát zásadní roli.

Podrobněji o celé kauze v blogu Petry Kolínské: http://blog.aktualne.cz/blogy/petra-kolinska.php?itemid=29925

Obrázek: Závěrečné hlasování o smlouvě s Pentou.
(Zeleně vyznačené hlasy pro smlouvu, červeně proti, žlutě zdržení se, bez barvy nehlasování.)


Obrázek: Pozemky města využité k výpočtu koeficientu. Díky tomu investor na svých pozemcích může stavět kapacitněji a povinný podíl zeleně přesunout na městské pozemky.