4. 11. 2019

S kácením stromů ve městě jsme si v minulosti užili po celé Praze.

Když byl například v loňském roce kácen vzrostlý pajasan žláznatý na Malé Straně, byla sobota, nikdo o ničem nevěděl, městští strážníci jen kroutili hlavou a pro odvrácení jeho nikým neavizované úplné likvidace muselo spojit síly snad dvacet místních, zkrátka „aktivisté“. Stromu se dnes dobře daří, a nikdo netvrdí, že by někoho ohrožoval.

K podobné situaci došlo v nedávné době u Španělské synagogy, kde bylo přikročeno ke kácení křehkého jerlínu. Bleskový zájem veřejnosti a nedostatek informací od podfinancovaného správce – TSK začal způsobovat paniku a plodit unáhlené závěry mezi diskutujícími na internetu, brzy se však ukázalo, že strom je v havarijním stavu, napadený houbou, a skutečně dle posudku hrozí jeho pád.

Jedná se o citlivé téma, protože stromy – a zejména ty solitérní – spoluutváří náš veřejný prostor a prožívají s námi významné části našich životů, takže k nim získáváme často až sentimentální, pevné pouto. Proto Zelení, kteří mají na starosti životní prostředí v centru Prahy, nově prosazují u všech zásahů, včetně těch havarijních, instalaci dvojjazyčných informačních cedulek s důvodem poražení a s termínem nové výsadby a informací o druhu daných stromů.

První takovou cedulku umístili spolupředseda pražských Zelených Vít Masare a zelený radní pro životní prostředí na Praze 1 Petr Kučera minulý týden na Josefově.Okamžitě vyvolala širokou diskuzi o tom, co kdy, jak, proč, ale také o designu tabulky, o druzích stormů vhodných do města nebo o stavu kapacit TSK pro to stromy spravovat. Prostě slouží, jak bylo zamýšleno. Doufáme, že se budou podobné objevovat i v jiných městských částech. AIdeálně přímo od TSK, případně od místních Zelených na zákaldě informací od TSK získaných.