4. 8. 2008

Frontman kapely Pražský výběr a jeden z aktérů sametové revoluce Michael Kocáb se chce vrátit do politiky. V podzimních volbách se rozhodl kandidovat v Praze 1 do Senátu za Stranu zelených.


»Nabídka přišla v momentě, kdy je potřeba podpořit současné pojetí politiky Strany zelených. Pokud by se strana odklonila doleva, mohlo by to mít teď, půl roku před předsednictvím Česka Evropské unii, nepředstavitelné důsledky,« vysvětlil svůj zájem Kocáb. Pokud by se po zářijovém sjezdu zelení pod případným vedením Dany Kuchtové otočili doleva, kandidaturu by prý stáhl. »Kdyby ale vyhrála a trend se neměnil, tak bych samozřejmě zůstal. To není vázáno na jméno. Bojím se ovšem, že by došlo k posunu doleva. A pak bych odešel,« říká Kocáb.

Jaderná energie? Neutrál

Přispěl tak k pokračování sporů, které mezi sebou mají současný předseda Bursík a první místopředsedkyně Kuchtová. »Už mnohokrát jsem vyvracela fámy, že chci stranu odklonit doleva, jsou to nesmysly, které šíří asi Martin Bursík, aby se zvýšila jeho šance stát se předsedou. Panu Kocábovi jsem vysvětlovala, že to není pravda, a měla jsem dojem, že to pochopil,« reagovala Kuchtová. Kandidaturu pravicově založeného Kocába ale podpořila.
Kocáb není členem zelených a s jejich programem se podle svých slov shoduje z 95 procent. Není například proti radaru, neutrální je k jaderné energii, prý proto, že nemá dost informací.

Běž domů, Ivane

Kocáb vstoupil do politiky ještě před listopadem 1989. Do té doby byl lídrem legendární rockové skupiny Pražský výběr, kterou se komunisté snažili celé roky omezovat a Kocába vinili z provokací.
Na jaře 1989 založil spolu s Michalem Horáčkem iniciativu Most, která měla zprostředkovávat komunikaci mezi představiteli KSČ a disentem. Po listopadu 1989 tato iniciativa výrazně přispěla k pádu komunistického režimu.
Kocáb spoluzakládal Občanské fórum, stal se poslancem Federálního shromáždění a osobně stál za odchodem sovětských vojsk z tehdejšího Československa. Vždy blízce spolupracoval s bývalým prezidentem Václavem Havlem.
Do problémů se Kocáb dostal v druhé polovině 90. let, kdy policie začala vyšetřovat tunelování v investičním fondu Trend. Ten Kocáb založil spolu s hudebníkem Martinem Kratochvílem. V roce 1995 ale fond koupila společnost Královéhradecká brokerská a Kocáb přestal mít možnost dění ve fondu ovlivňovat. Policie nakonec uznala, že Kocáb ani Kratochvíl nemohli vytunelování zabránit.
Na Kocábovu kandidaturu v prvním pražském obvodu upozornil jako první deník Právo. Původně tam měl o post senátora za zelené bojovat bývalý představitel Gay iniciativy Jiří Hromada, pro nemoc ale odstoupil. Kocábovými soupeři budou třeba onkolog Pavel Klener za lidovce či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz za ODS.

Autor: Marie Valášková, Jan Kubita

Zdroj: Hospodářské noviny 4.8.2008