8. 8. 2016

Praha/8.8.2016 – Pondělní aukce nemusí znamenat prodej cenné budovy karlínské Invalidovny. Pražstí zelení podporují záměr vyhlásit Invalidovnu národní kulturní památkou, stejně jako záměr Národního památkového ústavu zřídit v budově například muzeum rakousko-uherské minulosti, muzeum fotografa Josefa Sudka a prostor pro veřejnost.

Organizační jednotka Ministerstva financí ČR – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových – nedávno zveřejnila plán na prodej barokní Invalidovny v Praze 8-Karlíně. Zástupce starosty Petr Vilgus s tímto postupem nesouhlasí. Odeslal proto ministru Andreji Babišovi dopis se zásadním požadavkem.”Obrátil jsem se na ministra Babiše s výzvou, aby zastavil prodej Invalidovny. Invalidovnu by stát neměl ztratit, neměl by jí střelit za maximální cenu anonymnímu investorovi,” prohlásil Petr Vilgus (Strana zelených), zástupce starosty městské části Prahy 8 pro strategický rozvoj obce a památkovou péči.

Národní památkový ústav má v úmyslu v budově zřídit vlastní pracoviště, muzeum rakousko-uherské monarchie a významného českého fotografa Josefa Sudka, stejně jako prostor pro komunitní aktivity. O osudu budovy rozhodne ÚZSVM a Ministerstvo financí. ÚZSVM má právo po případné úspěšné aukci smlouvu o prodeji nepodepsat. Precednes představuje zamýšlený prodej Karlínských kasáren. Ministerstvo obrany se nejprve rozhodlo komplex prodat, nový ministr ovšem nepodepsal smlouvu o prodeji a kasárna zůstala v majetku ministerstva.

„Cílem je zachování Invalidovny v majetku státu a její využití pro účely výstavní (muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie) nebo vzdělávací (vysokoškolský kampus). Obdobnou výzvu jako ministru Babišovi jsem zaslal také panu ministru kultury Danielu Hermanovi, ministryni školství Kateřině Valachové a radnímu hl. m. Prahy pro památkovou péči Janu Wolfovi,“ konstatuje zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus.

Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky pro územní rozvoj, k tomu dodává: “Objekt Invalidovny má rozhodně zůstat ve veřejném vlastnictví. Nechceme přece opakovat chyby z 90. let, kdy se důležité pozemky a cenné objekty prodávaly soukromníkům jen z bezradnosti, jak s majetkem nakládat. Veřejný sektor musí mít sebevědomí najít využití u takto významných objektů, a to i ve spolupráci se soukromými firmami. Jde o mezioborovu spolupráci, úkol nelze zadat jen jedné organizaci.”

Invalidovna byla postavena Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem v letech 1731–1737 jako ubytovna válečných invalidů. Základní kámen byl položen za účasti císaře Karla VI. 15. srpna 1732. Stavba byla realizována z prostředků nadace hraběte Petra Strozziho. Jako domov pro invalidy sloužila až do 20. století. Deset let svého života zde strávil jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek, který se zde po ztrátě ruky v 1. světové válce naučil v rámci rekvalifikace fotografovat. Do roku 2014 zde byl umístěn vojenský archiv, po jeho odstěhování nemá Invalidovna stálé využití. V minulosti byl plán na využití budovy jako vysokoškolského kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ta však po letech čekání vyřešila své potřeby koupí jiné stavby.

Kontakt:
Petr Vilgus, tel: 602 607 994
Petra Kolínská, tel: 776 552 022