3. 5. 2017

Náměstkyně primátorky hl. m. Prahy Petra Kolínské se zúčastnila ve středu 3. května procházky Holešovickou tržnicí. Cílem akce zorganizované iniciativou Prázdné domy, která na ni pozvala i veřejnost, bylo projít chátrající tržnicí a podívat se na její potenciál do budoucna.

Mnoho prázdných domů, upadající asijská tržnice, prosperující veřejný dům, velkoprodejna elektroniky, farmářské trhy, ale také úspěšné kulturní projekty Jatka 78 a Trafo Gallery – to je dnešní tržnice.

„Areál tržnice má velký potenciál stát se oblíbeným místem pro trávení volného času po celý týden. Památkově chráněné budovy i rozsáhlá prostranství s dobrou dopravní dostupností by neměly sloužit jen jako nákupní centrum, ale mohou se stát i novým centrem kulturního života. Nabídku asijských obchodníků navrhuji přizpůsobit současnému zájmu o asijskou kuchyni. Možností je i využít kapacity v areálu tržnice pro vybudování ubytovacího zařízení – např. hostelu pro turisty,“uvedla Petra Kolínská při procházce tržnicí a dodala: „Postupná obnova areálu přitom nemusí čekat na uzavření dlouholetých soudních sporů s předchozími nájemci. Považuji za vhodné, aby Rada hlavního města Prahy co nejdříve schválila plán revitalizace tohoto cenného areálu.“

Areál byl postaven v roce 1895 jako pražská jatka. Ta fungovala až do roku 1983. Po roce 1983 zde byl největší pražský zeleninový trh. Od devadesátých let se v areálu usídlili trhovci, ale i velké obchody, restaurace a divadlo. Při povodních v roce 2002 utrpěly budovy v areálu velké škody a řada z nich je dodnes neopravená. Celý areál je chráněn jako kulturní památka.