5. 12. 2007

Město bude v lesích hospodařit podle certifikace FSC & Pražané budou dýchat lepší vzduch

Krok první: Město bude v lesích hospodařit podle certifikace FSC

Hlavní město Praha dosáhlo významného úspěchu v oblasti hospodaření ve svých lesích, kterých vlastní na 2400 hektarů – získalo certifikát Forest Stewardship Council (FSC) od stejnojmenné mezinárodní organizace. Certifikát město zavazuje k hospodaření ekologicky šetrným a trvale udržitelným způsobem při zajištění všech funkcí lesa v majetku hl. m. Prahy.
„V současné době jsou v rámci České republiky pouze tři jiní držitelé tohoto certifikátu, hlavní město Praha bylo navíc prvním subjektem, který byl certifikován podle takzvaného národního standardu, který je upraven pro podmínky dle konkrétní lesnické, ekonomické i sociální situace České republiky“ uvedl radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek.

Město v souladu s certifikátem usiluje o ekologicky přijatelnou péči o lesní porosty, a to ve všech oblastech lesnické péče – od obnovy porostů přes ochranu proti škůdcům až po podporu mimoprodukčních funkcí lesa, zejména funkce rekreační a ochranné. V rámci přípravy na certifikační audit bylo nutné upravit některé doposud zaběhlé postupy a zvyklosti např. omezením používání chemických prostředků, přehodnocením přístupu k podpoře biodiverzity lesních ekosystémů ponecháváním části dřeva v lesích k přirozenému rozpadu nebo podporou šetrných pracovních postupů. Na druhé straně je řada požadavků certifikace FSC již v současné době v lesích v majetku hl.m.Prahy běžným standardem – pokud například FSC požaduje při obnově lesa vyšší podíl listnatých dřevin než požaduje lesní zákon, tento požadavek je naplňován v Praze téměř dvojnásobně.

Certifikační standard klade na vlastníky lesa vysoké nároky (celkem bylo posuzováno 160 kritérií v oblasti ekologické, ekonomické i sociální), v mnoha oblastech vysoce nad rámec požadovaný lesním zákonem, proto je certifikace vždy dobrovolným aktem.
„Certifikace FSC znamená pro lesy hlavního města hospodaření ekologicky šetrným způsobem s důrazem na ochranu přírody a rekreaci. Dramaticky snižuje užívání chemických látek k ošetřování jednotlivých dřevin i porostů a v rámci ozdravných opatření zpestřuje druhovou skladbu lesa směrem k původním dřevinám. Zásahy v lesích omezujeme na výchovné zásahy do porostů, nahodilou těžbu, například odstraňování souší nebo odstranění následků živelných pohrom nebo těžbu ve smrčinách s následnou výsadbou původních druhů,“ doplnil radní Petr Štěpánek.

Krok druhý: Pražané budou dýchat lepší vzduch

V polovině října byla ve Spalovně Malešice spuštěna unikátní technologie de-dioxinových filtrů, která radikálně snižuje produkci dioxinů a minimalizuje ekologické dopady zpracování komunálního odpadu v Praze.

Instalaci dioxinových filtrů požadoval Petr Štěpánek již jako zastupitel hl.m. Prahy v roce 1990. Nyní je pražským radním pro životní prostředí a zúčastnil se spuštění této technologie, která sníží produkci dioxinů až o sedmdesát procent.

Nově spuštěná technologie spočívá v instalaci 4 kusů katalytických reaktorů. Reaktivní povrch každého z reaktorů odpovídá ploše téměř 6 fotbalových stadionů. Spaliny z kotle projdou po elektrostatickém odprášení těmito katalyzátory a katalytickou oxidací dojde na reaktivním povrchu k rozkladu dioxinů za vzniku stopového množství vodní páry, oxidu uhličitého a chlorovodíku, který je následně zneutralizován v mokrém stupni čištění spalin. Jedná se tedy o bezodpadovou technologii, která je připravena plnit v budoucnosti i funkci eliminace oxidů dusíku k dosažení emisí daleko pod poloviční úrovní současně platných limitů.
„Udělali jsme další významný krok v zájmu veřejného zdraví. Díky těmto filtrům se zbavujeme zejména dioxinů a oxidu dusíku v ovzduší, což jsou látky zdraví velmi škodlivé. Dioxiny jsou silně toxické organické látky, potenciálně rakovinotvorné, které znečišťují životní prostředí a ohrožují zdraví lidí a ve vysokých dávkách způsobují záněty kůže, oxidy dusíku pak způsobují krátkodobé či dlouhodobé obtíže zejména v oblasti horních cest dýchacích,“ dodal radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek
.
Investiční náklady na vybudování těchto filtrů činily cca 260 milionů korun. Malešická spalovna ekologickou formou zlikviduje 80 % z celkového množství komunálního odpadu vyprodukovaného hl. m. Prahou. Navíc z likvidovaného odpadu vyrábí teplo, kterým je schopna vytopit více než 20.000 domácností. Ročně se zde spálí více než 200 tis. tun směsného odpadu, což představuje cca 230 nákladních aut denně. Odpad je pálen při průměrných teplotách vyšších než 900 °C. Základem technologického zařízení jsou 4 vertikální kotle s válcovými rošty. Každý z nich umožňuje spálit až 15 tun odpadu za hodinu a vyrobit 36 tun páry o teplotě 235 °C. Pára je dodávána do energetické sítě Pražské teplárenské, a. s.. Provoz ZEVO je nepřetržitý, veškerý dovážený odpad je kontrolován detekčním zařízením na zdroje ionizující záření, vážen a evidován.

Zdroj: sekretariát člena Rady HMP P. Štěpánka

Petr Štěpánek -spalovna  Malešice zahájení

Petr Štěpánek – zahájení provozu – spalovna Malešice

Petr Štěpánek - certifikace lesů

Petr Štěpánek – certifikace FSC